Nečekané rozloučení s kamarádem

Většinu z nás naprosto nečekaně zastihla zpráva o posledním rozloučení s naším kamarádem a přítelem – Tondou Bučkem (členem ZS č. 39 – členská práce "Naše ryby"). A tak se nás jen pár sešlo dnes – t.j. 10.3.2018 v brněnském krematoriu, kde se konalo poslední rozloučení. Zcela zaplněná obřadní síň se přišla rozloučit se vzácným člověkem, který celý svůj život zasvětil přírodě, jejímu poznávání a ochraně.

Jako členy Zeměpisné společnosti nás potěšila zmínka jeho blízkého spolupracovníka (Ing. Jan Lacina) o tom, že Tonda jako kluk prošel Zeměpisnou společností i to, že jako jeden z té nejstarší skupiny zeesáků prošel společným "setkáním se životem" v Lomech v Orlických horách, kde pásl jako pracovník JZD krávy. A možná právě proto, že v lískovém keři se dobře čte a rozjímá i za deště, přišel jako devatenáctiletý mladík roku 1961 na lesnickou fakultu obdivuhodně sečtělý a s širokým odborným i kuturním rozhledem. A celý jeho další život již pak byl spojen s ekologií a péčí o životní prostředí. Jistě si řada z vás vzpomene na Tondou organizovanou "Akci Dno", kdy doslova zbláznil velké množství mladých lidí k tomu, aby zachránili stovky květin z míst, které následně zaplavila voda Novomlýnských nádrží. Právě o této události také natočil ekologický filmař Ivan Střítezský jeden ze svých nejúspěšnějších filmů "Chvála bláznovství", na kterém samozřejmě Tonda spolupracoval.

Je velmi obtížné obsáhnout Tondovy životní aktivity. Ale kdo se v Brně setkal se slovem "Veronika", určitě se setkal i s Tondou Bučkem. Protože on byl jedním ze spoluzakladatelů i velkým iniciátorem jejích akcí. A nejen s Brnem byl Tondovy cesty spojeny. Miloval přírodu v její nejčistší podobě všude, kam se dostal. V lesích ukrajinských Karpat, v Javorníku či v rumunském Banátu, ale i na Kubě či na jemenském ostrově Sokotry. Ale stejně tak v našem "obyčejném" Podyjí, na Českomoravské Vysočině či v Bílých Karpatech.

Stáli jsme s Čmoldou v síni krematoria vedle sebe a oba jsme byli trochu hrdi, že právě tento člověk byl naším oddílovým vedoucím v zéesce, který nás již tehdy učil přírodu znát, milovat a chránit.

Čest jeho památce!