8.hra – Brněnské kostely

1. Na úvod

Jakou roli vlastně ty „boží chrámy“ hrají? Mají význam pro Brno, pro lidi, mají význam v životě člověka. A zároveň jsme se podivovali, jak jsme mohli k tomu nápadu – zajímat se o kostely, přijít až teď, při osmém pokračování. Vždyť všechny ty předchozí části se tohoto tématu stejně dotýkaly. Tak třeba – pověsti – to Vás asi hned napadne „Nehaňba“ na chrámu sv. Jakuba, nebo – osobnosti – kolik jich bylo z řad duchovních: páter Středa nebo Sušil (a to pominu místa „posledních odpočinků známých osobností jako Raduite de Souches či baron Trenck). Nebo další „naše“ téma – architektura – tam bychom se bez kostelů a klášterů už vůbec neobešli. Tak proto to dnešní téma. Prostě jen naše splátka za předchozí opomenutí.
Ale to je jen jeden důvod. Ten druhý byl velmi podobný důvodům, které nás vedly i k přípravě předchozích her. Tím důvodem je to, že procházíme městem, posté, potisící, „ze zvyku“ už nevnímáme …. Míjíme kostely, dáváme si u nic sraz, protože to jsou dobré orientační body, „každý“ je zná.
Ale co o nich víme? Jméno? Jistě – „Jakub“ či „Tomášek“ nás nezradí, ale když už budeme vědět, kde jsou „Minorité“, budeme i vědět, jak se jejich chrám opravdu jmenuje? Ne?
A tak to je ten druhý důvod proč kostely, a proč „Vás přinutíme“ si je opravdu obejít a podívat se na ně, jako na něco nového, ne tak moc známého.
Ať si to přiznáváme nebo ne, ať věříme v Boha nebo v „Přírodu“, jsou kostely místy setkávání lidí mezi sebou, ale i místem setkávání lidí s tím, v co věří. Jsou vzácným místem, kde lze aspoň to málo – zamyslet se nad životem svým i těch blízkých. Svatby, pohřby, křty apod. A takových míst mnoho není.
Tak pojďte s námi zase se něco nového dozvědět !

Přílohy: